Icon

w elektrycznym wózku widłowym

Wymiana baterii elektrycznej

Forklift 1000x750px zasilanie elektryczne

Wymiana baterii elektrycznej

w elektrycznym wózku widłowym

Proces wymiany baterii w elektrycznym wózku czołowym

Wymiana baterii w elektrycznym wózku widłowym to prędzej czy później czynność konieczna. Lepiej wykonać ją wcześniej, żeby nie dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora.

W celu jak najrzadszej wymiany baterii musimy pamiętać o jej regularnym ładowaniu. W bateriach litowo-jonowych wystarczają nawet krótkie doładowania, do których możemy wykorzystać naturalne przestoje w pracy (takie jak przerwy operatorów czy przerwy pomiędzy zmianami).

W przypadku tradycyjnych baterii kwasowo-ołowiowych lub baterii żelowych czas potrzebny baterii na ładowanie jest dłuższy. Dlatego, jeżeli nie jest możliwe wyłączenie wózka z pracy na czas jednej zmiany, warto pomyśleć o dodatkowej, zapasowej baterii. Baterię należy wymienić, by uniknąć dłuższych przestojów w pracy.

Kiedy wymienić baterię w wózku widłowym?

Należy monitorować wskaźnik naładowania baterii w wózku widłowym i gdy osiągnie dolną granicę, trzeba koniecznie odłożyć starą baterię do stacji ładowania, a nową naładowaną baterię zainstalować w wózku widłowym. W urządzeniach o innym zasilaniu, takich jak wózki widłowe spalinowe, pojawiają się dodatkowe sygnały sugerujące, że paliwo zasilające jest na wyczerpaniu (nierówna praca silnika, ogólny spadek mocy). W wózkach widłowych elektrycznych poza wskazaniem wskaźnika nie zauważymy dodatkowych symptomów. W przypadku skrajnego wyczerpania baterii w wózku widłowym elektrycznym może dojść do np. rozłącza funkcje podnoszenia, zostawiając funkcję jazdy na ewentualne dojechanie wózkiem do stacji ładowania.

W jaki sposób wymienić akumulator w wózku widłowym?

Wymiana baterii w wózkach widłowych nie jest skomplikowana. W wózkach widłowych stosowane są najczęściej systemy bocznej wymiany baterii, które znacznie usprawniają ten proces.

Istnieją oczywiście przypadki, w których (by wymienić baterię) trzeba zadbać o dodatkowy sprzęt w postaci suwnicy, zwiesi lub innego wózka widłowego. Za pomocą tych urządzeń baterię wyciąga się poza obrys wózka, a następnie odkładało do ładowania. Proces ten angażuje z reguły nie tylko inną maszynę, ale również kolejną osobę.

Szczegóły dotyczące sposobu wymiany baterii w Twoim wózku widłowym znajdziesz w instrukcji obsługi oraz, w każdej chwili możesz uzyskać, pisząc lub dzwoniąc do serwisu LGS Maximal.

W większości wózków widłowych czołowych baterię możemy wymienić samodzielnie za pomocą drugiego wózka (widłowego lub paletowego). Jeśli wózek wyposażony jest w system rolek, to za pomocą stołów transferowych lub stołów rolkowych.

Sam proces wymiany baterii przebiega z reguły bardzo podobnie u większości wiodących producentów wózków widłowych.

W zależności od rozwiązania stosowanego przez producenta:

  • podnosimy fotel operatora
  • ściągamy boczne ścianki lub otwieramy boczne klapy/drzwiczki komory baterii
  • następnie rozłączamy baterię
  • odbezpieczamy system blokowania baterii i ją wyciągamy

W tym przypadku system użyty przez producenta determinuje sposób wymontowania baterii. Możemy podjechać wózkiem paletowym (czasem stosuje się na nie dedykowane stelaże) i wyciągnąć za jego pomocą baterię, delikatnie unosząc i wysuwając. Albo, jeśli wózek wyposażony jest w wewnętrzne rolki, konieczne może być użycie rolkowego stołu transferowego (który również czasem występuje jako nakładka na wózek paletowy).

Naładowaną baterię umieszczamy w wózku w analogiczny sposób, ale odwracając kolejność czynności.