Kiedy stajemy przed decyzją zakupu wózka widłowego do firmy, zazwyczaj wiemy czego potrzebujemy. Warto jednak czasem usystematyzować swoją wiedzę, żeby łatwiej znaleźć odpowiedni wózek widłowy dla swojego biznesu.
Wózki widłowe można klasyfikować wg różnych kategorii. Najpopularniejszą jest rodzaj napędu – wyróżniamy tu wózki spalinowe, gazowe, elektryczne, czy po prostu ręczne. Wózki widłowe o napędzie diesel najczęściej wykorzystywane są przy pracach na zewnątrz, ze względu na emisję szkodliwych spalin. Podobnie jest z wózkami gazowymi. Tego typu wózki mogą pracować w dużych halach i w pomieszczeniach półotwartych, ale muszą być wyposażone w odpowiedni filtr, redukujący ilość emitowanych spalin.
Elektryczne wózki widłowe najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, ale mogą też być wykorzystywane na terenie otwartym.
Innym kryterium jest budowa wózka widłowego i związana z nią funkcjonalność oraz przeznaczenie, do jakich prac mogą być wykorzystywane. Wg tego kryterium najczęściej wyróżniamy:
Innym podziałem uwzględniającym rodzaj konstrukcji i przeznaczenie jest klasyfikacja na wózki magazynowe i tzw. czołowe, inaczej wózki balastowe.
Wózki czołowe – inaczej zwane balastowymi, które dzięki przeciwwadze mogę podnosić ładunki o dużej masie. Te mocne urządzenia można wykorzystywać zarówno do transportu poziomego - przewożenia towarów, jak i do prac załadunkowych, przeładunkowych, a także obsługi regałów.
Posiadając bazową wiedzę na temat budowy, przeznaczenia, funkcji i możliwości różnego rodzaju wózków widłowych, jesteśmy w stanie dokładnie przeanalizować specyfikację konkretnego sprzętu, w zakresie planowanych prac, jakie ma wózek wykonywać w określonym środowisku firmy. Szeroki wybór wózków widłowych i dodatkowego osprzętu ułatwia dokonanie dobrej inwestycji.
A jeżeli nadal masz wątpliwości, skorzystaj z konsultacji z doradcami technicznymi, którzy dobrze znają wady i zalety funkcjonowania poszczególnych maszyn w wielu środowiskach pracy.