Icon

według różnych klasyfikacji

Rodzaje wózków widłowych

Baner LGSMaximal wozki widlowe Rodzaje wozkow 1000x750

Rodzaje wózków widłowych

według różnych klasyfikacji

Kiedy stajemy przed decyzją zakupu wózka widłowego do firmy, zazwyczaj wiemy czego potrzebujemy. Warto jednak czasem usystematyzować swoją wiedzę, żeby łatwiej znaleźć odpowiedni wózek widłowy dla swojego biznesu.

Wózki widłowe można klasyfikować wg różnych kategorii. Najpopularniejszą jest rodzaj napędu – wyróżniamy tu wózki spalinowe, gazowe, elektryczne, czy po prostu ręczne. Wózki widłowe o napędzie diesel najczęściej wykorzystywane są przy pracach na zewnątrz, ze względu na emisję szkodliwych spalin. Podobnie jest z wózkami gazowymi. Tego typu wózki mogą pracować w dużych halach i w pomieszczeniach półotwartych, ale muszą być wyposażone w odpowiedni filtr, redukujący ilość emitowanych spalin.

Elektryczne wózki widłowe najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, ale mogą też być wykorzystywane na terenie otwartym.

Innym kryterium jest budowa wózka widłowego i związana z nią funkcjonalność oraz przeznaczenie, do jakich prac mogą być wykorzystywane. Wg tego kryterium najczęściej wyróżniamy:

  • wózki unoszące - obejmujące wózki służące do transportu poziomego, czyli unoszenia ładunków na niewielką wysokość (transportową) i przemieszczania ich z punktu A do punktu B lub składowania na posadzce, inaczej zwane po prostu wózkami paletowymi, czy też transportowymi,
  • wózki podnośnikowe (masztowe) – służące do podnoszenia towaru na średnie i duże wysokości. Wśród tego typu wózków odrębną kategorię stanowią wózki podnośnikowe wysokiego składowania,
  • wózki jezdniowe podnośnikowe specjalizowane

Rodzaj konstrukcji i przeznaczenie

Innym podziałem uwzględniającym rodzaj konstrukcji i przeznaczenie jest klasyfikacja na wózki magazynowe i tzw. czołowe, inaczej wózki balastowe.

Wśród wózków magazynowych wyróżniamy:

  • transportowe,
  • wózki typu stacker – wózki podnośnikowe, najczęściej do układania ładunków w stosy, w których operator prowadzi urządzenie za pomocą uchwytu lub jeździ stojąc na specjalnej platformie. Wyróżniamy również wózki typu stacker z miejscem siedzącym dla operatora,
  • do kompletacji pionowej i poziomej – służące do procesu przygotowywania zamówień, a także zbierania i łączenia poszczególnych towarów,
  • wózki wysokiego składowania (znane również jako wózki reach truck) - wykorzystywane przede wszystkim w zamkniętych magazynach, dzięki wyróżniającej budowie polegającej na tym, że operator siedzi bokiem do kierunku jazdy i pracy. Wózki tego typu są bardzo wydajne w obsłudze regałów i często obsługują najwyższe regały, sięgające nawet do 12 metrów,
  • do obsługi systemu double deep - charakteryzują się widłami teleskopowymi, pozwalającymi sięgnąć na głębokość dwóch palet, mogą to być wózki typu: reach trucki – najczęściej, ale także wózki czołowe lub VNA,
  • systemowe – zwane inaczej wózkami VNA (Very Narrow Aisle) - to urządzenia wielozadaniowe, przeznaczone do pracy w wąskich korytarzach, z możliwością obustronnego pobierania palet. Jednym z najczęściej stosowanych wózków typu VNA są wózki z unoszonym operatorem do góry, co znacznie ułatwia pracę.

Wózki czołowe – inaczej zwane balastowymi, które dzięki przeciwwadze mogę podnosić ładunki o dużej masie. Te mocne urządzenia można wykorzystywać zarówno do transportu poziomego - przewożenia towarów, jak i do prac załadunkowych, przeładunkowych, a także obsługi regałów.

Posiadając bazową wiedzę na temat budowy, przeznaczenia, funkcji i możliwości różnego rodzaju wózków widłowych, jesteśmy w stanie dokładnie przeanalizować specyfikację konkretnego sprzętu, w zakresie planowanych prac, jakie ma wózek wykonywać w określonym środowisku firmy. Szeroki wybór wózków widłowych i dodatkowego osprzętu ułatwia dokonanie dobrej inwestycji.

A jeżeli nadal masz wątpliwości, skorzystaj z konsultacji z doradcami technicznymi, którzy dobrze znają wady i zalety funkcjonowania poszczególnych maszyn w wielu środowiskach pracy.