Icon

- przeczytaj, jeżeli nie jesteś pewien

Paleciak ręczny czy elektryczny?

Reczny czy elektryczny 600700 px 1000750 px 1

Paleciak ręczny czy elektryczny?

- przeczytaj, jeżeli nie jesteś pewien

Wózki paletowe, tzw. paleciaki są jednymi z częściej wykorzystywanych urządzeń do unoszenia i przewożenia towarów umieszczonych na paletach. Z powodzeniem używane są w wielu branżach. Zastosowanie wózków paletowych zarówno ręcznych, jak i elektrycznych jest bardzo szerokie. Wózki transportowe ręczne wykorzystuje się przede wszystkim na niedużych powierzchniach:

  • w hurtowniach i składach budowlanych,
  • małopowierzchniowych sklepach i magazynach,
  • przy rozładunku palet z ciężarówek.

Jak daleko trzeba jechać z towarem?

Tam, gdzie odległości do przetransportowania towarów są większe (obiekty wielkopowierzchniowe, centra logistyczne), zdecydowanie lepszym wyborem będzie paleciak elektryczny. Przewożenie ładunków na odległość kilkuset metrów wózkiem transportowym ręcznym byłoby zbyt wolne i mało efektywne.

Jaką wagę ma Twój transportowany towar?

Znaczenie ma też waga przewożonych towarów — przewożenie ciężkich ładunków wózkami ręcznymi to dla pracownika zdecydowanie większy wysiłek niż w przypadku wózka elektrycznego, tym bardziej, jeżeli wózek ma być wykorzystywany przez kilka godzin. W takim przypadku lepiej zainwestować w elektryczny wózek paletowy.

Jakie jeszcze są różnice w zastosowaniu wózka paletowego ręcznego i elektrycznego?

Niewątpliwą zaletą wózka paletowego ręcznego jest jego prosta budowa i łatwa obsługa. Wózek paletowy ręczny można obsługiwać praktycznie bez szczególnego przygotowania (wystarczy krótkie przeszkolenie i przedstawienie zasad zachowania bezpieczeństwa). Do obsługi wózka ręcznego transportowego (bez funkcji unoszenia) nie są też wymagane dodatkowe uprawnienia i rejestracja wózka w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Dzięki prostej budowie szybko można usunąć ewentualne usterki — wiele podstawowych, bieżących napraw można wykonać bez specjalistycznej wiedzy i oprogramowania, nie powodując zbędnych przestojów. Plusem jest też niski koszt utrzymania (nie wymaga ładowania akumulatorów, dzięki czemu jest gotowy do pracy praktycznie przez cały czas), niewielki rozmiar oraz znacznie niższa cena zakupu.

 

 

Jakie więc argumenty przemawiają na korzyść wózka paletowego elektrycznego?

Przede wszystkim paleciaki ręczne posiadają proste funkcje oraz wymagają użycia dość dużej siły. W przypadku skomplikowanych i wielogodzinnych operacji na znacznych odległościach obsługa siłą własnych mięśni znacznie spowalnia procesy logistyczne i wydajność pracy.

Uprawnienia na wózki widłowe

Warto również zaznaczyć, że ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy prawne regulowane przez rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym przemieszczanie cięższych ładunków tylko pracą mięśni jest nawet zabronione.

Dlatego, pomimo iż zakup wózka paletowego elektrycznego wiąże się z większymi wydatkami, w ogólnym rozrachunku może okazać się lepszym rozwiązaniem, znacząco podnosząc komfort i wydajność pracy pracowników.

Problem z ładowaniem baterii

Dzięki coraz częściej stosowanym bateriom litowo-jonowym problem ładowania akumulatorów nie jest już tak dużym wyzwaniem. Tutaj technologia litowo-jonowa pokazuje swoje mocne strony. Baterie można szybko doładowywać w czasie przerw w pracy (baterie są bardzo wydajne w kwestii cyklów i częstotliwości ładowania), są praktycznie bezobsługowe i bezpieczne.

Coraz większa wydajność w porównaniu do zwykłych baterii kwasowo-ołowiowych, brak przestojów na konserwację i wymianę oraz szybkie doładowywanie powodują, że coraz więcej firm decyduje się na zakup wózka elektrycznego z baterią litowo-jonową. Tym bardziej że na rynku pojawiły się małe i niedrogie wyspecjalizowane wózki paletowe elektryczne z bateriami litowo-jonowymi, dedykowane do obsługi niedużych sklepów.

Sprawdź, które urządzenie będzie najlepiej odpowiadało potrzebom Twojego magazynu.

Jeżeli nie jesteś pewien swojego wyboru, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy chętnie przedstawią możliwe rozwiązania.