Icon

wady i zalety podjętych decyzji

Nowy czy używany wózek widłowy?

Baner LGSMaximal wozki widlowe nowe uzywane 1000x750 v2

Nowy czy używany wózek widłowy?

wady i zalety podjętych decyzji

Bardzo często jednym z pierwszych dylematów, które pojawiają się przy zakupie wózka widłowego jest odpowiedź na pytanie: wózek widłowy nowy, czy wózek widłowy używany?

Jedno i drugie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, ale nie jest pozbawione również wad. Rozłożymy ten popularny dylemat na czynniki pierwsze, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą zakupu wózka widłowego.

Używany wózek widłowy - wady

Jako pierwszy na warsztat trafi używany wózek widłowy. Określenie na warsztat nie jest tu przypadkowe, ponieważ zdarza się tak, że używane urządzenie musi przejść generalny remont, żeby mogło być oddane z powrotem do użytku. Po takim remoncie razem z lakierowaniem wózek praktycznie wygląda jak nowy! Jednak nawet jeśli udało nam się nabyć wózek w dobrym stanie i tak pozostaje kwestia wykonania przeglądu, drobnych prac serwisowych jak wymiana płynów eksploatacyjnych, filtrów i olejów.

Przy zakupie używanego wózka widłowego musimy też zwrócić uwagę na więcej aspektów niż same parametry wózka. Poza wiekiem maszyny oraz ilością przepracowanych motogodzin, ważne jest posiadanie informacji o dotychczasowych przeglądach i pracach serwisowych oraz historii napraw. Dodatkowo dla urządzeń używanych musimy określić resurs wózka widłowego. Nawet jeśli posiadamy wszystkie informacje, to dalej nie mamy pewności w jaki sposób wózek widłowy był użytkowany. Czy poprzedni właściciel dbał o urządzenie, czy eksploatował do granic możliwości? Część zużytych elementów da się zauważyć podczas przeglądu, warto więc postarać się wykluczyć ryzyko do minimum.

Zakup nowego wózka widłowego

Jeśli decydujemy się na zakup nowego wózka widłowego nie musimy się martwić o powyższe elementy, dzięki czemu mamy mniej komplikacji, a więcej spokoju oraz pewność w jaki sposób wózek widłowy jest użytkowany, w końcu jesteśmy jego pierwszymi właścicielami!

Niezaprzeczalnie wybór nowego wózka widłowego związany jest z wyższą ceną zakupu w porównaniu z używanym wózkiem widłowym. Odczuwalne to jest zwłaszcza dla przedsiębiorstw z niewielkim kapitałem albo firm, w których wózek widłowy wykonuje prace bardzo sporadycznie, bez perspektywy zwiększenia obciążenia tą pracą.

Wady i zalety nowych oraz używanych wózków widłowych

 

 

Zalety

Wady

Nowe

Gwarancja producenta

Wysoka cena, więc obciążają budżet

 

Mniejsza awaryjność (przez to, że części są nowe i nie zdążyły się jeszcze zużyć)

 
 

W porównaniu do starszych urządzeń mogą gwarantować wyższy poziom technologiczny

 
 Używane

Korzystniejsza cena

Krótsza gwarancja

 

Mniejszy wymagany kapitał początkowy

Większe ryzyko awarii

   

Starsze urządzenie to potencjalny problem z częściami zamiennymi

   

Więcej komplikacji