Icon

- kto może wymienić butlę gazową w wózku widłowym?

Wózki widłowe zasilane LPG

Forklift 1000x750px butla wozek widlowy

Wózki widłowe zasilane LPG

- kto może wymienić butlę gazową w wózku widłowym?

Wymienić butlę w wózku widłowym może każdy pracownik posiadający odpowiednie przeszkolenie w zakresie bezpiecznego użytkowania oraz bezpiecznej wymiany butli (wg. Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym). I chociaż to samo rozporządzenie określa, że "zakres powyższego szkolenia powinien być określony w programach szkolenia dla obsługujących wózki jezdniowe z napędem silnikowym", to nie każdy operator posiada stosowne przeszkolenie. Warto pamiętać o zaświadczeniu potwierdzającym odbycie stosownego kursu.

Podczas wymiany butli należy zaopatrzyć się w stosowne środki ochrony osobistej. Przynajmniej w rękawice ochronne, które w razie wypadku spowodowanego rozszczelnieniem butli, ochronią przed odmrożeniem.

Skrócona procedura wymiany butli w wózku widłowym z zasileniem LPG.

  1. W celu usunięcia pustej butli musimy zakręcić zawór dopływu gazu oraz odkręcić elastyczny przewód od zaworu butli.
  2. Następnie odpinamy zatrzaski i wyciągamy pustą butlę, odkładając butle w przeznaczone do tego miejsce. Musimy pamiętać o zakręceniu zaślepki na zawór.
  3. Przed założeniem nowej butli należy sprawdzić, czy butla nie jest uszkodzona oraz sprawdzić tabliczkę znamionową w celu zweryfikowania czy ta butla na pewno nadaje się do naszego wózka widłowego.
  4. Po pozytywnym wyniku czynności sprawdzających możemy odkręcić zaślepkę z zaworu butli, sprawdzić stan uszczelki na zaworze oraz gwint.
  5. Następnie należy założyć butlę na uchwycie, oczywiście w pozycji leżącej.
  6. Po podłączeniu butli powoli odkręcamy zawór i sprawdzamy szczelność układu.

W przypadku pytań lub wątpliwości nie wahaj się zapytać!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że szczelność układu należy sprawdzić poprzez przeznaczone do tego urządzenia. Nigdy ogniem!

Pomimo zewnętrznych podobieństw nie należy w wózkach widłowych stosować butli do użytku domowego. Butle do wózków widłowych zasilanych gazem są wypełniane w 80% oraz są wyposażone w rurkę, która umożliwia całkowite zużycie gazu.

Żeby upewnić się, że w instalacji gazowej nie została przypadkiem jakaś część paliwa, powinniśmy zostawić wózek widłowy, by zgasł samodzielnie, wyczerpując ewentualne pozostałości paliwa.