Icon

- kiedy należy wymienić opony?

Rodzaje opon używanych w wózkach widłowych

Baner LGSMaximal wozki widlowe OPONY 1000x750

Rodzaje opon używanych w wózkach widłowych

- kiedy należy wymienić opony?

Odpowiednio dobrane koła do wózka widłowego mogą stanowić o bezpieczeństwie oraz komforcie użytkowania. Zasadniczo opony do wózków widłowych możemy podzielić na dwa główne rodzaje:

  • opony pneumatyczne
  • opony pełne

Najprostszym sposobem na zweryfikowanie na pierwszy rzut oka, z jakim typem opony mamy do czynienia, jest sprawdzenie czy na kole znajduje się wentyl. Wskazuje nam na to, że jest to opona pneumatyczna. W przypadku wątpliwości zawsze możemy upewnić się w instrukcji. Przed użytkowaniem pojazdu trzeba sprawdzić stan kół w kontekście uszkodzeń mechanicznych oraz stanu zużycia opony.

Rodzaje opon

Pneumatyczne, w tej kategorii możemy rozróżnić:

  • opony radialne
  • opony diagonalne

Podczas sprawdzania opony poza uszkodzeniami mechanicznymi należy zwrócić uwagę na odpowiednie ciśnienie oraz wysokość bieżnika. W przypadku tego rodzaju opon ogranicznik zużycia, determinujący czy opona nadaje się do użytku, jest na części jezdnej opony w postaci wypustki. Minimalna wysokość bieżnika wynosi 1,6mm.

Opony pneumatyczne charakteryzują się większą amortyzacją niż opon pełne, ze względu na to, że są wypełnione powietrzem. Lepiej więc sprawdzą się na nierównym, nieutwardzonym podłożu. Opony radialne bardziej przypominają te, które są stosowane w samochodach. Ze względu na wzmocniony front opony, gwarantują większy komfort i lepszą trakcję. Opony diagonalne natomiast charakteryzują się odpornością ściany bocznej na uszkodzenia i większą stabilnością.

Pełne, czyli elastyczne i superelastyczne. Ogranicznik zużycia występuje na boku opony jako wypukły lub wklęsły pierścień albo linia - najczęściej biała. Kryterium zużycia to zmniejszenie o 25% grubości opony lub do ogranicznika zużycia. Zużycie bieżnika, takie jak w przypadku opon pneumatycznych, nie jest brane pod uwagę.

Opony pełne często spotykane w magazynach wysokiego składowania ze względu na gwarancję większej stabilności. Opony te gwarantują mniejszą amortyzację, stąd ich zastosowanie w głównej mierze zawęża się do w miarę równych nawierzchni. Dzięki pełnej konstrukcji są odporne na przebicia.

Jak dopasować odpowiedni rodzaj opon?

Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety oraz pewne ograniczenia. Żeby jak najlepiej dopasować rodzaj opon do naszego wózka widłowego najlepiej dokładnie przeanalizować specyfikę pracy naszego urządzenia, odpowiadając na pytania:

Gdzie wózek widłowy będzie pracował i w jakich warunkach?

  • Jeśli nasze urządzenie w większości przypadków pracuje na zewnątrz i to na nieutwardzonej powierzchni, na której dodatkowo często występuje błoto, to najlepszym rozwiązaniem jest opona pneumatyczna z głębokim, drapieżnym bieżnikiem (takim jaki występuje w wózkach terenowych FD25T-C4W wózek widłowy terenowy z napędem na cztery koła, Diesel, 2500 kg).
  • Jeżeli środowisko pracy wózka widłowego to utwardzona hala lub magazyn wysokiego składowania? Wówczas lepszym rozwiązaniem będą opony superelastyczne.

Jakiego rodzaju jest ładunek?

  • Jeśli wózek miałby pracować w różnych warunkach, to kluczowe znaczenie może mieć rodzaj przewożonego ładunku. Jeśli ładunek jest delikatny albo niestabilny to pneumatyczne opony zagwarantują większą amortyzację na ewentualnych nierównościach, przez co drgania nie będą tak odczuwalne, a co za tym idzie ładunek nie będzie się chwiał lub się nie uszkodzi.

Jaka jest intensywność pracy?

  • Jak często wózek widłowy jest wykorzystywany oraz na ile zmian? Opony superelastyczne są trwalsze niż opony pneumatyczne, więc jeśli wózek jest często eksploatowany, to ten rodzaj opon posłuży dłużej.

Czy są jakieś inne czynniki, które mogą wpłynąć na stan opony?

  • Ze względu na specyfikę niektórych branż lub rodzaj przewożonych i składowanych towarów, mogą pojawić się dodatkowe czynniki, które pomogą w dobraniu odpowiedniej opony. Takimi czynnikami są np. wystające lub ostre elementy, znajdujące się na posadzce magazynu. Stwarzają one zagrożenie przebicia opony pneumatycznej, co może przyczynić się do nieszczęśliwego i tragicznego w skutkach wypadku.

Podsumowując: Podstawowy podział opon do wózków widłowych jest na opony pełne oraz pneumatyczne. Żeby odpowiednio dopasować opony trzeba zwrócić uwagę na:

  • miejsce pracy wózka widłowego
  • podłoże, po którym będzie się poruszał
  • rodzaj przewożonych ładunków
  • intensywność pracy

W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości skontaktuj się z naszym działem handlowym, nasi doradcy czekają na Ciebie!