Icon
Katalog wózków widłowych MAXIMAL 2023 - LGS Service

Najważniejsze nowinki technologiczne i informacje o wózkach widłowych

Wózki widłowe - nowości

LGS Maximal zapewnia najlepsze wózki widłowe oraz kompleksową obsługę techniczną,
niezależnie od potrzeb magazynowych użytkownika. Dostarczane przez nas wózki widłowe
używają napędu elektrycznego, Diesla lub gazowego. Wszystkie łączy niezawodność
i nowoczesność, przy zachowaniu umiarkowanej ceny.

Zanim kupisz nowy wózek widłowy

czyli jaki wózek widłowy jest najlepszym wyborem dla Twojej firmy?

Nowe wózki widłowe

Zanim zdecydujesz się na wybór wózka widłowego, powinieneś dokładnie przeanalizować jaki wózek widłowy będzie najlepszym rozwiązaniem właśnie dla Twojej firmy. Na ostateczny wybór wózka widłowego powinna mieć wpływ nie tylko cena, ale przede wszystkim jego funkcjonalność w zakresie spełniania potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, w tym m.in.:

Gdzie wózek widłowy będzie pracował?

 • Na zewnątrz czy wewnątrz, a może tu i tu?
 • Po jakiej nawierzchni będzie jeździł (kostka, beton, droga szutrowa itd.)?
 • W jakich warunkach pogodowych (deszcz, śnieg, a może tylko latem)?
 • Jeżeli wewnątrz to czy są jakieś ograniczenia – wysokości masztu? Promienia zawracania? Ciężaru wózka? Wymogi czystości? Braku spalin itd.?

Co będzie robił (jakie zadania wózek widłowy będzie wykonywał):

 • Wożenie palet do magazynu, z magazynu, załadunki na samochód, rozładunki kontenera, obsługa regałów?
 • Czy ładunek jest na nośniku typu paleta lub innym, czy też nie?
 • Wymiary ładunku i waga?
 • Wielozmianowość pracy?
 • Intensywność użytkowania (ilość mth w miesiącu)?

Istotnym elementem w wyborze odpowiedniego wózka widłowego powinien być tzw. TCO (całkowity koszt eksploatacji) – bieżące koszty eksploatacji (części zamienne), koszty przeglądów, serwisowania, napraw, koszty związane z pracą urządzenia transportu wewnętrznego — koszty energii — paliwa, gazu lub energii elektrycznej, w zależności od wyboru rodzaju napędu wózka widłowego.


Podstawowe parametry przy wyborze wózka na przykładzie wózka czołowego:

NAPĘD WÓZKA WIDŁOWEGO

Napęd elektryczny, diesel czy może LPG?

Wózki widłowe z napędem elektrycznym najczęściej wykorzystywane są do prac w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak hale produkcyjne czy magazyny, ale możemy z nich korzystać także przy wykonywaniu pracy na zewnątrz. Ich użytkowanie wewnątrz pomieszczeń zamkniętych jest bezpieczne dla pracowników, ponieważ charakteryzują się brakiem emisji spalin. Zaletą napędu elektrycznego jest przyspieszenie, płynność jazdy, precyzyjność manewrów i niewielkie rozmiary silników. Ograniczeniem maszyny jest bateria, która zazwyczaj wymaga kilkugodzinnego ładowania. Obecnie coraz częściej stosuje się baterie litowo-jonowe, które to w przeciwieństwie do baterii kwasowych można szybko doładowywać, wydłużając czas pracy wózka. W hali lub magazynie powinno się znajdować specjalne stanowisko, gdzie można podłączyć baterię. Wśród maszyn z napędem elektrycznym mamy modele z silnikami prądu stałego — DC oraz wózki z silnikami prądu zmiennego — AC. Ten drugi typ cieszy się większą popularnością, ponieważ zastosowanie technologii prądu zmiennego wpływa na lepszą efektywność pracy urządzenia.

Wózki spalinowe z silnikiem diesla pracują na otwartych przestrzeniach. Nie powinno się ich użytkować w pomieszczeniach zamkniętych, ze względu na trujące spaliny. Są to jednak najbardziej wytrzymałe, wydajne i oszczędne jednostki szczególnie przy dużych udźwigach. Wózki widłowe z instalacją LPG stanowią dobrą alternatywę dla firm, które użytkują maszynę zarówno w terenie otwartym, jak i w pomieszczeniach. W silnikach LPG stosowane są najnowocześniejsze filtry zmniejszające ilość spalin.

UDŹWIG WÓZKA WIDŁOWEGO

Właściwy udźwig wózka widłowego – na co zwrócić uwagę.

Jednym z najważniejszych parametrów „widlaka” jest jego udźwig. Kupując maszynę do firmy, powinniśmy pamiętać, że udźwig podany przez producenta jest udźwigiem katalogowym dla ściśle określonych warunków. Udźwig określamy na podstawie środka ciężkości ładunku oraz wysokości podnoszenia i dobieramy zgodnie z wytycznymi producenta. Tak, np. w przypadku ładunku niewymiarowego, wózek widłowy o udźwigu trzech ton, może podnieść tylko 1 tonę ładunku. Inną sprawą, która powoduje spadek udźwigu, jest dodatkowo zamontowany osprzęt, np. chwytak czy przesuw boczny. Osprzęt oddala środek ciężkości ładunku oraz sam potrafi dość dużo ważyć.

MASZT WÓZKA WIDŁOWEGO

Jaki rodzaj masztu wybrać?

Rodzaj masztu determinuje, na jaką wysokość możemy podnieść ładunek. Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje masztów:

 • Simplex – wózek wyposażony jest w jedno ramię, w którym porusza się karetka wózka.
 • Duplex – wózek posiada podwójną ramę, jedna część masztu wysuwa się z drugiej części.
 • Triplex – maszt wózka składa się z trzech części.

Istotnym parametrem przy wyborze masztu jest tzw. wolny skok wideł, czyli do jakiej wysokości możemy podnieść widły, nie wysuwając masztu poza jego wartość spoczynkową. Dla przykładu, jeżeli używamy wózka widłowy, który załadowuje i rozładowuje nam kontenery / naczepy to możemy użyć masztu najprostszego typu simplex, ale gdy w naczepie samochodu musimy postawić paletę na palecie i ograniczeni jesteśmy sufitem, to wykorzystamy do tego maszt z jak największym wolnym skokiem, czyli np. triplex.

OGUMIENIE

Ogumienie wózka widłowego.

Do wyboru mamy dwa główne rodzaje opon: opony pełne — superelastyczne lub opony pneumatyczne. Pierwszy rodzaj opon posiada dłuższą żywotność niż opony pneumatyczne. Przeznaczone są do pracy na równym terenie. Doskonale się sprawdzą w magazynie lub na hali. Zaletą ich jest, że nie są narażone na przebicia. Ten walor zmniejsza ryzyko nieplanowanego przestoju pracy. Natomiast opony pneumatyczne charakteryzują się lepszą amortyzacją. Ta cecha przyczynia się do dłuższej żywotności belki skrętnej.

Jeżeli masz wątpliwości lub nie jesteś pewien jaki wózek widłowy będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy — skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu w branży są w stanie zaproponować rozwiązania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości.

Zapytaj specjalistę

FAQ — odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

dotyczące urządzeń i wózków widłowych

LGS Material Handling Sp. z o.o. jest dystrybutorem maszyn i urządzeń marki Maximal.
Oprócz samego sprzętu dostarczamy niezbędną wiedzę i wsparcie techniczne
z zakresu inżynierii magazynowej. Zgromadzony zbiór pytań i odpowiedzi zawiera
kompendium podstawowej wiedzy o wózkach widłowych i osprzęcie,
a także sposobie jego doboru i użytkowania.

 

Rodzaje napędów stosowanych w wózkach czołowych – które sprawdzają się najlepiej w jakich warunkach?

Wózki widłowe czołowe, inaczej zwane balastowymi, ze względu na przeciwwagę, która odpowiada za stabilność wózka podczas podnoszenia ładunków o dużej masie, są jednymi z najbardziej wszechstronnych maszyn stosowanych w transporcie wewnętrznym.

Do jakich zadań mogą być wykorzystywane wózki czołowe?

Zarówno do transportu poziomego, jak i do prac załadunkowych, przeładunkowych, montażu i demontażu różnych konstrukcji. Ich uniwersalność i wszechstronność powoduje, że znajdują zastosowanie w wielu branżach: logistycznej, przemysłowej, budowlanej, spożywczej.

Na rynku dostępnych jest wiele wersji o zróżnicowanych konfiguracjach i parametrach. Dlatego bardzo ważny jest właściwy dobór wózka widłowego w zależności od rodzaju i częstotliwości zadań wykonywanych w przedsiębiorstwie.

Jaki zatem wózek czołowy wybrać? Pierwszym parametrem, który powinien decydować o wyborze jest rodzaj napędu. Do wyboru mamy dwie podstawowe kategorie: wózki widłowe spalinowe, zasilane Dieslem lub LPG, bądź wózki elektryczne, inaczej akumulatorowe.

 

Wózki widłowe czołowe z napędem spalinowym

Wózki widłowe czołowe z napędem spalinowym przeznaczone są przede wszystkim do pracy na zewnątrz. Ze względu na emisję trujących spalin, nie mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątkiem są wózki widłowe wyposażone w instalację LPG, w których stosowane filtry znacząco redukują ilość emitowanych spalin i mogę być użytkowane w pomieszczeniach półotwartych.

Wózki widłowe czołowe spalinowe

Wózki widłowe czołowe spalinowe zazwyczaj charakteryzują się dużą mocą, często więc wykorzystywane są do podnoszenia i przewożenia ładunków o dużej masie. Są zdecydowanie bardziej odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura, opady czy zapylenie. Dobrze radzą sobie w terenie na nierównym podłożu i są zawsze gotowe do pracy (nie wymagają ładowania).

Świetnie sprawdzają się zatem w:

 • tartakach,
 • hurtowniach budowlanych,
 • czy innych zakładach przemysłowych pracujących pod gołym niebem.

 

Wózki widłowe czołowe z napędem elektrycznym.

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują wózki widłowe z napędem elektrycznym, pomimo wyższej ceny zakupu wózka. Ich podstawową zaletą jest to, że mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych takich jak hale i magazyny (ze względu na całkowity brak emisji spalin), ale również otwartych. Są ciche, tanie w eksploatacji i proste w obsłudze. Charakteryzują się też lepszym przyspieszeniem, lepszą precyzyjnością manewrów, potrzebują niewiele miejsca do operacji.

Baterie wózków widłowych

Ograniczeniem wózków widłowych z napędem elektrycznym jest ich mniejsza moc w porównaniu do wózków widłowych z napędem spalinowym. A także konieczność ładowania baterii, jeżeli zakład działa w systemie wielozmianowym.

Istnieją różne typy baterii stosowanych w wózkach widłowych:

 • tradycyjne kwasowe,
 • żelowe oraz litowo-jonowe.

Elektryczne wózki widłowe czołowe sprawdzą się w transporcie i magazynowaniu mniejszych ładunków, w pomieszczeniach zamkniętych. Szczególnie w miejscach, w których przestrzega się zasady zerowej emisji spalin i niskiego poziomu hałasu.

Bateria kwasowe

Bateria kwasowe wymaga odpowiedniej konserwacji, regularnego sprawdzania jej parametrów oraz zachowania wymaganych standardów bezpieczeństwa podczas jej ładowania.

Baterie żelowe

Baterie żelowe wymagają więcej uwagi, ale nie wymagają już tak skomplikowanej obsługi jak kwasowe. Są czystsze w eksploatacji, mają jednak krótszą żywotność, mniejszą gęstość przechowywania energii, przez co często należy posiadać co najmniej dwie takie baterie, aby stosować je wymiennie, dla zachowania ciągłości pracy i wydłużenia ich żywotności.

Baterie litowo-jonowe

W ostatnich latach na popularności zyskały wózki widłowe elektryczne napędzane bateriami litowo-jonowymi. Baterie Li-Ion nie wymagają dodatkowej obsługi, charakteryzują się długą żywotnością, wysoką gęstością energii oraz krótkim czasem ładowania. Nie emitują też szkodliwych oparów (wodór), dzięki czemu nie wymagają specjalnego pomieszczenia do ich ładowania.

 

Czyli sygnały, że w butli brakuje gazu.

Oczywistym sygnałem, że w butli gazowej, zasilającej wózek widłowy, brakuje gazu jest pojawienie się kontrolki niskiego poziomu paliwa, natomiast kontrolka nie zawsze będzie precyzyjna.

Co jeszcze może nas poinformować, że gaz jest na wyczerpaniu?

Nierówna praca oraz gaśnięcie silnika wózka widłowego również może wskazywać na wyczerpujący się gaz.

Przede wszystkim przerwać wykonywaną pracę wózkiem widłowym i udać się do bezpiecznego i dobrze wentylowanego miejsca.

UWAGA:

pamiętaj, nie stawiaj i nie pozostawiaj wózka widłowego zasilanego LPG nad zagłębieniami takimi jak np. kanały serwisowe, ze względu na to, że gaz propan-butan jest cięższy od powietrza i może zalegać w tego typu dolnych partiach.

Wymienić butlę w wózku widłowym może każdy pracownik posiadający odpowiednie przeszkolenie w zakresie bezpiecznego użytkowania oraz bezpiecznej wymiany butli (wg. Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym). I chociaż to samo rozporządzenie określa, że "zakres powyższego szkolenia powinien być określony w programach szkolenia dla obsługujących wózki jezdniowe z napędem silnikowym", to nie każdy operator posiada stosowne przeszkolenie. Warto pamiętać o zaświadczeniu potwierdzającym odbycie stosownego kursu.

Podczas wymiany butli należy zaopatrzyć się w stosowne środki ochrony osobistej. Przynajmniej w rękawice ochronne, które w razie wypadku spowodowanego rozszczelnieniem butli, ochronią przed odmrożeniem.

Skrócona procedura wymiany butli w wózku widłowym z zasileniem LPG.

 1. W celu usunięcia pustej butli musimy zakręcić zawór dopływu gazu oraz odkręcić elastyczny przewód od zaworu butli.
 2. Następnie odpinamy zatrzaski i wyciągamy pustą butlę, odkładając butle w przeznaczone do tego miejsce. Musimy pamiętać o zakręceniu zaślepki na zawór.
 3. Przed założeniem nowej butli należy sprawdzić, czy butla nie jest uszkodzona oraz sprawdzić tabliczkę znamionową w celu zweryfikowania czy ta butla na pewno nadaje się do naszego wózka widłowego.
 4. Po pozytywnym wyniku czynności sprawdzających możemy odkręcić zaślepkę z zaworu butli, sprawdzić stan uszczelki na zaworze oraz gwint.
 5. Następnie należy założyć butlę na uchwycie, oczywiście w pozycji leżącej.
 6. Po podłączeniu butli powoli odkręcamy zawór i sprawdzamy szczelność układu.

W przypadku pytań lub wątpliwości nie wahaj się zapytać!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że szczelność układu należy sprawdzić poprzez przeznaczone do tego urządzenia. Nigdy ogniem!

Pomimo zewnętrznych podobieństw nie należy w wózkach widłowych stosować butli do użytku domowego. Butle do wózków widłowych zasilanych gazem są wypełniane w 80% oraz są wyposażone w rurkę, która umożliwia całkowite zużycie gazu.

Żeby upewnić się, że w instalacji gazowej nie została przypadkiem jakaś część paliwa, powinniśmy zostawić wózek widłowy, by zgasł samodzielnie, wyczerpując ewentualne pozostałości paliwa.

Wózki paletowe, tzw. paleciaki są jednymi z częściej wykorzystywanych urządzeń do unoszenia i przewożenia towarów umieszczonych na paletach. Z powodzeniem używane są w wielu branżach. Zastosowanie wózków paletowych zarówno ręcznych, jak i elektrycznych jest bardzo szerokie. Wózki transportowe ręczne wykorzystuje się przede wszystkim na niedużych powierzchniach:

 • w hurtowniach i składach budowlanych,
 • małopowierzchniowych sklepach i magazynach,
 • przy rozładunku palet z ciężarówek.

Jak daleko trzeba jechać z towarem?

Tam, gdzie odległości do przetransportowania towarów są większe (obiekty wielkopowierzchniowe, centra logistyczne), zdecydowanie lepszym wyborem będzie paleciak elektryczny. Przewożenie ładunków na odległość kilkuset metrów wózkiem transportowym ręcznym byłoby zbyt wolne i mało efektywne.

Jaką wagę ma Twój transportowany towar?

Znaczenie ma też waga przewożonych towarów — przewożenie ciężkich ładunków wózkami ręcznymi to dla pracownika zdecydowanie większy wysiłek niż w przypadku wózka elektrycznego, tym bardziej, jeżeli wózek ma być wykorzystywany przez kilka godzin. W takim przypadku lepiej zainwestować w elektryczny wózek paletowy.

Jakie jeszcze są różnice w zastosowaniu wózka paletowego ręcznego i elektrycznego?

Niewątpliwą zaletą wózka paletowego ręcznego jest jego prosta budowa i łatwa obsługa. Wózek paletowy ręczny można obsługiwać praktycznie bez szczególnego przygotowania (wystarczy krótkie przeszkolenie i przedstawienie zasad zachowania bezpieczeństwa). Do obsługi wózka ręcznego transportowego (bez funkcji unoszenia) nie są też wymagane dodatkowe uprawnienia i rejestracja wózka w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Dzięki prostej budowie szybko można usunąć ewentualne usterki — wiele podstawowych, bieżących napraw można wykonać bez specjalistycznej wiedzy i oprogramowania, nie powodując zbędnych przestojów. Plusem jest też niski koszt utrzymania (nie wymaga ładowania akumulatorów, dzięki czemu jest gotowy do pracy praktycznie przez cały czas), niewielki rozmiar oraz znacznie niższa cena zakupu.

Jakie więc argumenty przemawiają na korzyść wózka paletowego elektrycznego?

Przede wszystkim paleciaki ręczne posiadają proste funkcje oraz wymagają użycia dość dużej siły. W przypadku skomplikowanych i wielogodzinnych operacji na znacznych odległościach obsługa siłą własnych mięśni znacznie spowalnia procesy logistyczne i wydajność pracy.

Uprawnienia na wózki widłowe

Warto również zaznaczyć, że ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy prawne regulowane przez rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych oraz innych pracach związanych z wysiłkiem fizycznym przemieszczanie cięższych ładunków tylko pracą mięśni jest nawet zabronione.

Dlatego, pomimo iż zakup wózka paletowego elektrycznego wiąże się z większymi wydatkami, w ogólnym rozrachunku może okazać się lepszym rozwiązaniem, znacząco podnosząc komfort i wydajność pracy pracowników.

Problem z ładowaniem baterii

Dzięki coraz częściej stosowanym bateriom litowo-jonowym problem ładowania akumulatorów nie jest już tak dużym wyzwaniem. Tutaj technologia litowo-jonowa pokazuje swoje mocne strony. Baterie można szybko doładowywać w czasie przerw w pracy (baterie są bardzo wydajne w kwestii cyklów i częstotliwości ładowania), są praktycznie bezobsługowe i bezpieczne.

Coraz większa wydajność w porównaniu do zwykłych baterii kwasowo-ołowiowych, brak przestojów na konserwację i wymianę oraz szybkie doładowywanie powodują, że coraz więcej firm decyduje się na zakup wózka elektrycznego z baterią litowo-jonową. Tym bardziej że na rynku pojawiły się małe i niedrogie wyspecjalizowane wózki paletowe elektryczne z bateriami litowo-jonowymi, dedykowane do obsługi niedużych sklepów.

Sprawdź, które urządzenie będzie najlepiej odpowiadało potrzebom Twojego magazynu.

Jeżeli nie jesteś pewien swojego wyboru, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy chętnie przedstawią możliwe rozwiązania.

Resurs to parametry graniczne stosowane do oceny i identyfikacji stanu technicznego wózka, określone na podstawie liczby cykli pracy i stanu obciążenia UTB w założonym okresie eksploatacji z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania. Resurs wózka widłowego wyznacza okres, w którym wózek widłowy może być przeznaczony do użytku przed koniecznością przeprowadzenia przeglądu lub naprawy. Inaczej mówiąc jest to przewidywany czas użytkowania wózka widłowego przy zachowaniu bezpieczeństwa i sprawności eksploatacji.

 

LGS-MAXIMAL - autoryzowany dystrybutor wózków MAXIMAL w Polsce

O MAXIMAL

Przez lata rozwijając technologię produkcji oraz nowoczesne linie montażowe, firma Maximal
zyskała uznanie i zaufanie wielu odbiorców za wysoką jakość wykonania, zachowanie wysokich
standardów bezpieczeństwa oraz niskie koszty eksploatacji.

W 2018 r. firma Zhejiang Maximal Forklift oficjalnie stała się częścią amerykańskiej
grupy Hyster-Yale, stając się Hyster-Yale Maximal Forklift.

O Maximal

Maximal w liczbach

od roku

2018

część grupy
Hyster-Yale

powierzchnia
produkcyjna

133334

m2

fabryczna
zdolność produkcyjna

30000

rocznie

eksport do

100

krajów

Czołowe wózki widłowe

Wózki widłowe LGS Maximal to solidna i prosta konstrukcja,
działająca na sprawdzonych podzespołach.

Elektryczne wózki widłowe czołowe

Elektryczne wózki widłowe czołowe

Wózki widłowe czołowe, o napędzie elektrycznym, do prac w magazynach dowolnych branż.

Więcej o wózkach widłowych elektrycznych...
Elektryczne wózki widłowe czołowe

Wózki widłowe czołowe spalinowe Diesel

Czołowe wózki widłowe z silnikiem Diesel, idealnie sprawdzające się do prac magazynowych na zewnątrz.

Więcej o wózkach widłowych spalinowych...
Elektryczne wózki widłowe czołowe

Wózki widłowe czołowe spalinowe LPG

Czołowe wózki widłowe z napędem LPG to uniwersalne rozwiązanie do optymalizacji prac magazynowych zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz hal.

Więcej o wózkach widłowych LPG...
Elektryczne wózki widłowe czołowe

Wózki magazynowe

„Paleciaki” z napędem elektrycznym, które przydadzą się w każdym magazynie.

Więcej o wózkach magazynowych...

+48616646990

info@lgsmaximal.pl

Odpowiemy na każde Twoje pytanie!